آمریکا که با حمایت از تروریسم و ناامن‌سازی عراق نتوانسته این کشور را مانند برخی دیگر از کشورهای عربی به زیر سلطه درآورد این روزها به دنبال بهانه‌جویی‌هایی جدیدی است تا در کنار ادامه حضور نظامی در این کشور، سیاست‌ داخلی و خارجی بغداد را نیز در چارچوب اهداف خود هدایت نماید. رویکردی که البته با مخالفت و موضع‌گیری دولتمردان و شخصیت‌های سیاسی عراق مواجه شد چنانکه سناریوی تکراری ناامن نشان دادن منطقه سبز بغداد توسط وابستگان آمریکا، این‌بار نیز ناکام ماند.
آمریکایی‌ها با جوسازی رسانه‌ای در حالی برجسته سازی آنچه حمله راکتی به نزدیکی سفارتشان در منطقه سبز بغداد را در پیش گرفتند که محافل رسانه‌ای و سیاسی عراقی با رو کردن دست آمریکا این اقدام را توطئه‌ای برای گرفتار سازی کشورشان در بحران داخلی و منطقه‌ای دانسته‌اند. حمله به منطقه سبز بغداد از دو حالت خارج نیست یا از سوی تروریست‌ها صورت گرفته که تمام شواهد نشان می‌دهد تروریست‌ها دست پرورده آمریکا هستند. یا اقدامی تلافی جویانه از سوی عراقی‌هاست که برگرفته از خشم مردمی از رفتارهای مداخله جویانه آمریکا از حمایت آن از تروریست‌ها و کشتار نیروهای نظامی و امنیتی عراق در حمایت از داعش است. اقدام آمریکا مبنی بر خروج کارکنانش قبل از این حملات نشانگر اقدامی از پیش طراحی شده برای ایجاد فضای وحشت و توجیه دخالت‌آمریکا درعراق است آمریکا با ایجاد فضای امنیتی به دنبال استمرار دخالت در عراق و حتی باج خواهی از این کشور است چنانکه این رفتارها همزمان با طرح پارلمان عراق برای اخراج نیروهای آمریکایی صورت می گیرد. در همین چارچوب جنبش الحرکه الاسلامیه عراق با اشاره به هدف حمله راکتی به نزدیکی سفارت آمریکا در بغداد، این مسئله را مرتبط با اقداماتی دانست که پیش‌تر صورت گرفت و به سود سرویسهای جاسوسی عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی بود. «حسین الاسدی» از رهبران «الحرکه الاسلامیه» (جنبش اسلامگرا) عراق به تحرکات اخیر آمریکاییها در عراق واکنش نشان داد. الاسدی به شبکه خبری «المیادین» گفت که حمله به منطقه سبز در بغداد، بخشی از تحرکاتی است که در تلاش است [عراق] وارد جنگ شود. شامگاه یکشنبه چند گلوله خمپاره و موشک به نزدیکی سفارت ایالات متحده آمریکا در منطقه بین‌المللی سبز بغداد شلیک شد.
همزمان با تحرکات نظامی مطرح شده در بغداد، روزنامه دیلی اکسپرس انگلیس گزارش داد که ارتش این کشور به صورت محرمانه تعدادی نیروی نظامی ویژه خود را برای کمک به نیروهای آمریکایی به منظور آنچه که تهدید ایران خوانده شده، به خلیج فارس اعزام کرده است. در این میان وزارت خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که طی حمله راکتی به نزدیکی سفارتش در بغداد هیچ کس آسیب ندیده و خسارتی نیز به اماکن آمریکایی وارد نشده است. این تحولات در حالی روی می‌دهد که یک عضو کمیته امنیت و دفاع پارلمان عراق از فشارهای سفارت واشنگتن به نمایندگان پارلمان این کشور انتقاد کرد. «کریم علیوی» عضو این کمیته اعلام کرد که واکنش پارلمان در خصوص تجاوزات متعدد آمریکا به ویژه علیه نیروهای امنیتی عراق بسیار ناچیز بود. علیوی به پایگاه خبری «المعلومه» گفت که این واکنش آن قدر شجاعانه نبود که مانع از رفتار غیر مسئولانه آمریکا شود. در این میان در واکنش به تهدیدات آمریکا، رئیس شورای اجرایی نُجَباء از آمادگی این جنبش برای پاسخگویی به هرگونه اقدام خصمانه آمریکا خبر داد. «نصر الشمری» رئیس شورای اجرایی نُجَباء با اشاره به بهانه‌جویی واشنگتن برای ایجاد ناامنی در منطقه و عراق، بر آمادگی نُجَباء برای پاسخگویی به هرگونه اقدام خصمانه آمریکا تأکید کرد. رئیس شورای اجرایی نُجَباء از آمادگی این جنبش برای پاسخگویی به هرگونه اقدام خصمانه آمریکا خبر داد. «نصر الشمری» در گفتگو با “بغداد الیوم” اظهار داشت: نبرد ما با آمریکا تا زمان پایان اشغالگری آن‌ها و همچنین نابودی رژیم غاصب [اسرائیل] در منطقه ادامه خواهد داشت. وی با اشاره به تنش‌های اخیر بین آمریکا و جمهوری اسلامی ایران، خاطر نشان کرد: دولت عراق نباید فراموش کند که در دشوارترین مقطع، وقتی اکثر کشورها ـ و جلوتر از همه آن‌ها آمریکا ـ در جنگ با داعش تنهایمان گذاشتند، ایران به یاری ما شتافت. رئیس شورای اجرایی نُجَباء همچنین در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه، سیاست‌های تنش‌آفرین آمریکا را محکوم کرد و گفت: واشنگتن امروز به‌دنبال بهانه‌جویی برای ایجاد ناآرامی در منطقه و عراق است.
خبر دیگر آنکه نظامیان ارتش عراق عملیات ضد تروریستی گسترده ای را در حد فاصل بین شهر «حضر» در نینوا و استان «صلاح الدین» ترتیب داده اند. سلسله عملیات‌های ضد تروریستی ارتش عراق برای پاکسازی نقاط مختلف این کشور از لوث تکفیریها ادامه دارد. «هادی العامری» رهبر فراکسیون بزرگ «الفتح» نزدیک به دولت و الحشد الشعبی و همچنین عمده گروه های مقاومت اسلامی در عراق، «مقتدا صدر» حامی فراکسیون «سائرون» و شیخ «قیس الخزعلی» دبیرکل گروه مقاومت اسلامی عصائب اهل الحق اولین واکنش های تند را به این حمله ابهام آلود نشان دادند. «شیخ قیس الخزعلی» بر ضرورت رعایت قواعد بازی در منطقه تاکید کرده و گفته که نسبت به بر هم زدن قواعد بازی که هدف آن ایجاد بهانه برای جنگ است، هشدار می دهد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *