گزارش زیر خلاصه ای از ساختار جایزه معماری 2A با موضوع جوایز معماری قاره های آسیا و اروپاست که در 26 اکتبر 2018 برگزار شده است. ویژگی مسابقه جایزه معماری (Architectural Award) ، فرایند و ملاحظات انتخاب پروژه های برتر را بیان می کند. مجله معماری 2A، سازماندهی رویداد برجسته جایزه معماری برای بخش اروپا و آسیا را بر عهده داشت. دستاوردهایی که در زمینه مدرن رقابت کسب شدند شامل: خلاصه ای از ایده ها روش های طراحی، تکنولوژی پیشرفته، ارتباطات و رسانه دیجیتال، حساسیت های اجتماعی مدرن، فناوری  های جدید پایدار، و کاهش هزینه های اقتصادی بودند.
جایزه بین المللی معماری هر ساله به منظور تشویق دستاوردهای منطقه ای می باشد که این بار پروژه معماری در آسیا و طراحان آسیایی را بررسی نموده است. هدف از برگزاری این رقابت این می باشد که یک مشارکت در میان معماران، و هنرمندان آسیایی و اروپایی ار طریق رسانه برگزار گردد. در سال جاری جوایز معماری 2A با موضوع طراحی محتوای نوآورانه (که در بارسلونا برگزار می شود) می باشد و سهم قابل توجهی در گسترش معماری امروزی دارد. این رقابت عوامل مهمی همچون تنوع فرهنگی، هویت منطقه ای، تِم ها، ایده ها و تجربیات گوناگون را مورد بررسی قرار می دهد و انتخاب پروژه ها بر حسب این معیارها می باشد.
جوایز اهدا شده توسط احمد زاهدی، سردبیر مجله ، 2A و کمیته سازمان 2ACAA که شامل معماران مشهوری همچون:  یوکو اوکویاما، عباس غریب، کارمه پینوس، ویللی مولر و علی بابوس ارزیابی شده است. در هفت دسته مختلف، 162 پروژه می توانند حداقل امتیاز را کسب کرده و برای بررسی در مرحله دوم درخواست دهند. با توجه به قوانین ذکر شده در این مسابقه، 18 اکتبر 2017 نامزدهای نهایی توسط هیات داوران به ریاست نادر اردلان، شیریش بری و وارو کیشی مورد بررسی قرار گرفته اند.  به عنوان حکم نهایی، جوایز اصلی با رای گیری معرفی می شوند.
در ادامه طراحان و شرکت های منتخب در دسته بندی های مختلف با موضوعات متنوع معرفی شده اند.

بخش عمومی اروپا

رتبه سوم- پدرو گارلدس- POC Ermida
پدرو گارلدس- POC Ermida
پدرو گارلدس- POC Ermida
رتبه دوم- لینا گوتمه، دن دورل، تویوشی تانه-موزه بین المللی استونی
موزه بین المللی استونی
موزه بین المللی استونی
رتبه اول- گیِرمو واسکوئز کونسوگرا – مرکز فرهنگی CAIXAFORUM سویل
مرکز فرهنگی CAIXAFORUM سویل
مرکز فرهنگی CAIXAFORUM سویل
رتبه پلاتینیوم – Wolf D.Prix- PANEUM – House of Bread
 House of Bread
 House of Bread

بخش عمومی آسیا

رتبه سوم- Chitra Vishwanath – آتلیه مدرسه
آتلیه مدرسه
آتلیه مدرسه
رتبه دوم- یاور جیلانی و محبوب خان – بیمارستان استان بامیان
بیمارستان استان بامیان
بیمارستان استان بامیان
رتبه دوم- هو ژانگ – موزه هنر یو کوینچنگ
موزه هنر یو کوینچنگ
موزه هنر یو کوینچنگ
رتبه اول- انسیه خسمه، آرش نصیری، دبستان نورالمبین
دبستان نورالمبین
دبستان نورالمبین

قدیمی و جدید اروپا

رتبه دوم- Antoine COSSON – School conversion into housing units
Antoine COSSON
Antoine COSSON
رتبه اول- Paloma Baquero Masats & Juan Serrano Garcia – La Casa Desordenada
La Casa Desordenada
La Casa Desordenada

قدیمی و جدید آسیا

رتبه سوم- رضا مفاخر – جواهرفروشی رحیم زاده
جواهرفروشی رحیم زاده
رتبه سوم- سارا خطیبی – پروژه رستوارن Braim
پروژه رستوارن Braim
پروژه رستوارن Braim
رتبه دوم- آرا علی آبادی – گالری هنری آبان
گالری هنری آبان
رتبه اول- مانلی افشنگ، مهفام کوشش- خانه فرهنگی رایزن
خانه فرهنگی رایزن

فضاهای تجاری اروپا

رتبه سوم- Mireia Martínez Muñoz & Oliver Bieniussa- ESA Conference & Office Building
رتبه دوم- دفتر DMAA- Miba Forum Laakirchen
رتبه اول- برونو رکنر- City market

تجاری-اداری و فضای کسب و کار-آسیا

رتبه دوم- سینا مصطفوی- SOFTSTONE
SOFTSTONE
رتبه اول- هومن بالازاده-ساختمان ولیعهدی
ساختمان ولیعهدی
ساختمان ولیعهدی
رتبه اول- یاور جیلانی، محبوب خان- Telenor Camus
یاور جیلانی
یاور جیلانی

تجاری، خورده فروشی، انبار، فروشگاه-آسیا

رتبه سوم- مهران خوش رو- System Warehouse
مهران خوش رو
مهران خوش رو
رتبه دوم- یانک کِنگ چو- Not A Sweat Shop
Not A Sweat Shop
Not A Sweat Shop
رتبه اول- زهرا آرمان و مصطفی امیدبخش-گالری اورنگ
گالری اورنگ
گالری اورنگ

پروژه های شهر، پروژه های روستایی، معماری منظر و فضاهای عمومی-اروپا

رتبه سوم- Carlos Seoane-The Pedra da Ra lookout point
رتبه دوم- Paloma Baquero Masats & Juan Serrano Garcia-A journey through an orchard
رتبه اول- Pere Buil-Born market surrounding Area

 

پروژه های شهر، پروژه های روستایی، معماری منظر و فضاهای عمومی-آسیا

رتبه دوم: Yang Keng Chu-More than just a library
رتبه اول: مهدیه سادات هدایتی-پاویلیون دژاوو
پاویلیون دژاوو
پاویلیون دژاوو

برندگان مسکونی-اروپا

رتبه سوم- Jesus Herranz Busquiel-V18
Jesus Herranz Busquiel-V18
Jesus Herranz Busquiel-V18
رتبه سوم- Sacha Bueso-Inchausti -Madronos 27
رتبه دوم- Pere Buil-Juan s apartment
رتبه اول- Benjamin Iborra Wicksteed – CasaIV

برندگان مسکونی: خانه/ویلا-آسیا

رتبه سوم- Doan Thanh Ha & Tran Ngoc Phuong
رتبه سوم- Stephen Roe-Breathing Houses Taipei
رتبه سوم- بهروز منصوری، ویلای ایزد شهر
ویلای ایزد شهر
رتبه دوم- Naoko Horibe-House in Sugie
رتبه دوم- شبنم حسینی- گلخانه ([GOL]KHANEH)
رتبه اول- KNS Architects (Kanhai Gandhi)- Abhyudaya, Villa in Ahmedabad

برندگان مسکونی: آپارتمانی-آسیا

رتبه سوم- نوید امامی-آپارتمان گلستان
آپارتمان گلستان
آپارتمان گلستان
رتبه دوم- پریسا علی محمدی-ساختمان مسکونی بیتا
ساختمان مسکونی بیتا
ساختمان مسکونی بیتا
رتبه اول- Sharath Nayak- Residence for Hamsa

طراحی داخلی-اروپا

رتبه دوم- Paloma Baquero Masats & Juan Serrano Garcia-Horizontal showcase
رتبه دوم- Carmelo Zappulla- Crep Protect Store
رتبه اول- Paloma Baquero Masats/Juan Serrano Garcia-Playground
رتبه اول- Carmelo Zappulla-Alkimia Restaurant

 

طراحی داخلی-آسیا

رتبه سوم- Binke Lenhardt/DONG Hao-Qingdao Family Box
رتبه سوم- رضا نجفیان، موزه منیر
موزه منیر
موزه منیر
رتبه دوم- Yingxi Zou-Mafengwo Travel Network , GlobalHeadquarters
رتبه اول- حامد مرادی آلشتر، جعبه هوانوردی
حامد مرادی آلشتر

پروژه های آینده نگر-اروپا

رتبه سوم- نیما  دانش مقدم، مسابقه معماری Borovets Golden Triangle
نیما دانش مقدم
نیما دانش مقدم
رتبه دوم- محمدرضا کهزادی، Infinity responses
رتبه دوم- Alessandra Rampazzo-Mammuth

پروژه های آینده نگر-معماری در مقیاس بزرگ، آسیا

رتبه سوم- فرشاد مهدی زاده، هومن طالبی، ماندانا تنباکویی اصفهانی، آیدا سربلند، فرنوش آقامیرزا- مجتمع شبستان
رتبه دوم- آرش پیرایش و مهران حق بین-هتل بیزینسی باران
رتبه اول- Eva Castro- Izmir University Campus

پروژه های آینده نگر-معماری در مقیاس متوسط، آسیا

رتبه سوم- شروین حسینی-مجموعه ولیعصر
رتبه سوم- رضا مفاخر-هتل چابهار
رتبه سوم- Gencer Yalcin-Diyarbakir Public and Children’s Library
رتبه دوم- آرش پیرایش و مهران حق بین-دهکده  ویلا آپارتمان
رتبه اول- لینا قُطمه-باغ سنگی

پروژه های آینده نگر-معماری در مقیاس متوسط، آسیا

رتبه سوم- محمدحسن فروزانفر-خانه پارسین
رتبه سوم- سامان سیار-ویلا ونوش
رتبه دوم- معین جلیلی-پالموس ویلا
رتبه اول- امید محمدی، محمد ابراهیم تاجیک، بهروز نخعی-خانه کوچک

پروژه های آینده نگر-طراحی شهری-آسیا

رتبه سوم- هومن بالازاده و محمد خاوریان-باغ چیتگر
رتبه دوم- امین قاسم پور، سمانه قاسم پور-پل عابر پیاده حقانی
رتبه اول- مهدی کامبوزی-فضای فراموش شده/موزه باز زیر پل میرداماد

تحریریه معماری آرل
منبع : 2amagazine

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *